Hakkında

Dr. Fahrettin Öztürk TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş.'de Yönetim Kurulu Başkanı, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'de Genel Müdür Yardımcısı ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Profesör Öztürk, tüm derecelerini Makine Mühendisliği bölümünden almış olup 1992 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünü birincilikte bitirmiştir. Daha sonra 1996'da University of Pittsburgh, PA, ABD'den Yüksek Lisans ve 2002 yılında Rensselaer Polytechnic Institute, Troy, NY, ABD'den Doktora derecelerini almıştır. Amerika’da bulunduğu süre içerisinde 3 yıl boyunca General Electric Araştırma Merkezi’nde çalışmıştır.

Profesör Öztürk Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'den önce sırasıyla Rensselaer Polytechnic Institute (RPI), Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (eski adıyla Niğde Üniversitesi) ve Khalifa Üniversitesi'nde (eski adıyla The Petroleum Institute (PI)) çalışmıştır. Dr. Öztürk’ün başlıca uzmanlık alanları; Sac Metal Şekillendirme, Malzeme İşlemleri ve Karakterizasyonları, Hafif Malzemeler, Termoplastik Kompozit Malzemeler, Eklemeli İmalat, Sürtünme Karıştırma Kaynağı ve Mekanik Giydirmeli Korozyona Dayanıklı Alaşımlı Borular üzerinedir. Çok sayıda Dergi Makalesi, Kitaplar, Kitap Bölümleri, Konferans Bildirileri yayınlamış olup aynı zamanda çeşitli konularda köşe yazıları da yazmaktadır. Toplumun bilinçlenmesine katkı sağlamaktadır.

EĞİTİM

Doktora (1996 - 2002), Makina Mühendisliği, Rensselaer Polytechnic Institute, Troy, NY, USA.

Yüksek Lisans (1994 -1996), Makina Mühendisliği, University of Pittsburgh, Pittsburgh, PA, USA.

Lisans (1988 - 1992), Makina Mühendisliği, Selçuk Üniversitesi, Konya, TÜRKİYE. (Bölüm birincisi olarak bitirmiştir.)

Free hit counter